اطلاعات پزشکی

اطلاعات پزشکی

تمام مقالات وبسابت دکتر مزرعه را در اینجا جستجو و مطالعه کنید
2018-11-15
عمل جراحی تپش قلب

عمل جراحی تپش قلب

عمل جراحی تپش قلب یک جراحی ساده و بی‌خطر است که در آن با استفاده از تکنولوژی‌ روز دنیا، نقاطی که در قلب باعث بروز مشکل در ضربان‌سازی و هدایت امواج قلبی می‌شوند، سوزانده ‌می‌شوند. خطر این روش بسیار کم است و درصد موفقیت بالایی دارد. امکان برگشت تپش پس از سوزاندن بسیار پایین است.
2018-11-02
اهمیت درست مصرف کردن داروهای آسم

اهمیت درست مصرف کردن داروهای آسم

اهمیت درست مصرف کردن داروهای آسم خیلی موضوع جدی است. اگه شما آسم دارین و داروهایتان را فقط مواقع حمله آسم و تنگی نفس مصرف می‌کنید بدونین که به مرور آسیب ریه شما بیشتر می‌شه و غیرقابل برگشت میشه. شما باید داروهای پیشگیری‌کننده از حمله آسم رو بشناسید و سر زمان تعیین شده مصرف کنید
2018-10-28
عمل باز رگ قلب

عمل باز رگ قلب

عمل باز رگ قلب، زمانی انجام می‌شود که خونرسانی به عضله قلب به علت مشکلات عروقی به خوبی انجام نمی‌شود و بیمار در خطر سکته قلبی قرار دارد و مشکل عروقی با استفاده از آنژیوگرافی قابل رفع نیست. در این روش از پای بیمار سیاهرگ او جدا می‌شود و از محل آئورت به قلب پیوند می‌خورد تا جریان خون مورد نیاز قلب را تامین کند.
2018-10-23
آسم چیست

آسم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

آسم چیست و چگونه درمان می‌شود؟ آسم بیماری تنفسی شایعی است که در اثر تنگی مجرای هوایی به علت حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی ایجاد می‌شود. اگر آسم در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود و بیمار توصیه‌های درمانی پزشک را بطور صحیح انجام دهد، قابل کنترل است. در غیراینصورت عوارض آزار دهنده‌ای خواهد داشت
2018-10-20
قرص کورتون

قرص کورتون

قرص کورتون برای موارد مختلفی از جمله پیوند عضو، بیماری‌های خودایمنی و بیماری آدیسون تجویز می‌شود. کورتون‌ها هرچند پرعارضه، در این موارد نجات بخش جان انسان هستند. عوارض کورتون‌ها زیاد است ولی باانجام آزمایشات دوره‌ای قابل کنترل و چشم پوشی است زیرا بیماری اصلی خطر بیشتری برای جان بیمار دارد.
2018-10-19
آمبولی ریه

آمبولی ریه

آمبولی ریه را بشناسید. آمبولی ریه یک وضعیت خطرناک است که از انواع خفیف تا شدید آن تهدید کننده زندگی است و باید درمان مناسب بگیرد. افرادی که اخیرا جراحی انجام داده‌اند و مدتی کم تحرک بوده‌اند، یا قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‌کنند، مسافرت طولانی مدت و عوامل بسیاری ریسک ایجاد آمبولی را زیاد می‌کنند.
2018-10-18
پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان مشکل شایعی است که معمولا در سنین بالای۵۰ سال ایجاد می‌شود. اگر در زمان مناسب تشخیص داده شود با توصیه و داروهای کم هزینه درمان می‌شود. ولی اگر پیشرفت کند هزینه درمان و شانس آن کاهش پیدا می‌کند. فرد بیمار ممکن است با یک سرفه ساده دچار شکستگی استخوان بشود. شکستگی مهره‌ها و لگن نیز از دیگر عوارض این بیماری است.
2018-10-11
فشار خون و کلیه

فشار خون و کلیه

فشار خون و کلیه موضوع مهمی است. فشار خون بالا یکی از علت‌های شایع نارسایی کلیه در ایران و جهان است. خوشبختانه با پیگیری و انجام آزمایشات و کنترل فشار خون می‌توان از نارسایی کلیه پیشگیری کرد. اگر دیر اقدام کرده باشید هنوز هم فرصت دارید که با مراجعه به متخصص، طول عمر کلیه‌هایتان را طولانی کنید.
2018-10-02
پیشگیری از ابتلا به بیماری کلیه در افراد دیابتی

پیشگیری از ابتلا به بیماری کلیه در افراد دیابتی

پیشگیری از ابتلا به بیماری کلیه در افراد دیابتی امکان پذیر است. بیماری کلیه در افراد دیابتی به مرور زمان ایجاد می‌شود. اگر بیمار آزمایشات لازم را در زمان مناسب انجام دهد، با تشخیص به موقع آسیب در مراحل اولیه می‌توان از نارسایی کلیه جلوگیری کرد. متاسفانه شایعترین دلیل نارسایی کلیه در جهان دیابت است. خوشبختانه با کنترل قند خون این مسئله قابل پیشگیری است.
2018-09-23
سرطان مثانه

سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از شایعترین سرطان‌ها در مردان است. مهمترین عامل مستعد‌کننده این سرطان سیگار است. علائم این سرطان در ابتدا ممکن است مشابه با علائم عفونت مثانه باشد. پزشک پس از انجام بررسی‌های لازم، علت‎‌های دیگر علائم بیمار را رد می‌کند، سپس برای تشخیص قطعی و درمان بیماری برنامه‌ریزی و اقدام می‌شود. شانس درمان بیماری به عوامل مختلفی از جمله نوع سرطان و میزان پیشرفت آن بستگی دارد.
2018-09-20
رژیم لاغری سریع

رژیم لاغری سریع

رژیم لاغری سریع قطعا وسوسه کننده است. اما اگر از عوارض آن آگاه باشید، به هیچ وجه خودتان را در خطر نمی‌اندازید. رژیم‌های سنگین شما را راهی بیمارستان برای جراحی و خارج کردن کیسه صفرا خواهند کرد. کمترین عوارض این رژیم‌ها، سریع چاق شدن پس از اتمام رژیم، ریزش مو، خستگی، ضعف بدنی و از دست دادن عضلاتتان خواهد بود. کاهش وزن باید آهسته و پیوسته باشد.
2018-09-20
علت دیابت

علت دیابت چیست؟

علت دیابت چیست؟ چرا یک فرد در سن پایین دیابتی می‌شود و باید انسولین تزریق کند؟ چرا فرد دیگری در سن بالاتری دیابت می‌گیرد؟ آیا دیابت نوع۱ یا ۲ قابل پیشگیری هستند؟ آیا می‌دانید علت ایجاد دیابت نوع۱ و ۲ متفاوت است؟ شما هم فکر میکردید که تنها تفاوت این بیماری‌ها در سن بروز آن‌هاست؟
2018-09-19
پیشگیری از ابتلا به دیابت

پیشگیری از ابتلا به دیابت

پیشگیری از ابتلا به دیابت ممکن است! اگر جز افرادی هستید که خطر ابتلا به دیابت در شما بالاتر از افراد دیگر است، شما در مرحله پیش دیابت هستید. با ده درصد کاهش وزن و ورزش متوسط می‌توانید از ابتلا به دیابت پیشگیری کنید. اگر در مرحله پیش دیابت هستید شما هم در معرض عوارض بیماری دیابت هستید، پس هرچه زودتر برای حفظ سلامتی خود اقدام کنید.
2018-09-12
انواع سرطان پوست

انواع سرطان پوست

انواع سرطان پوست را می‌توان شامل سرطان سلول پایه ای، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوما نام برد. سرطان پوست به معنی رشد خارج از کنترل و بی‌رویه سلول‌های پوست است که در انواع مختلف قابلیت متفاوتی برای متاستاز و پخش شدن در بدن دارند. یکی از دلایل ایجاد این سرطان در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن است و تشخیص قطعی به کمک نمونه برداری از بافت انجام می‌شود.
2018-09-12
آنژیوگرافی قلب از راه دست

آنژیوگرافی قلب از راه دست

آنژیوگرافی از راه دست روش جدیدی در آنژیوگرافی عروق قلبی است که عوارض کمتری در مقایسه با روش آنژیوگرافی از طریق عروق رانی دارد. در این روش نیازی به استراحت مطلق بیماران نیست و در ایران هم انجام می‌شود. ریسک خونریزی در این روش پایین‌تر از روش سابق است و نیازی به استفاده از کیسه شن برای جلوگیری از خونریزی نیست. این روش برای همه افراد قابل انجام نیست و قبل از انجام این روش، پزشک بیمار را ارزیابی می‌کند.
2018-09-12
افسردگی در دوران بارداری

افسردگی در دوران بارداری

افسردگی در دوران بارداری اخیرا مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. به علت تغییرات هورمونی در بدن زنان در این دوران، آن‌ها مستعد ابتلا به این بیماری هستند. برخی از زنان دارای سابقه افسردگی بیش از بقیه در معرض خطر ابتلا هستند. یکی از مواردی که باعث بروز این حالت می‌شود، دغدغه‌ها و نگرانی مادر نسبت به انجام مسئولیت‌هایی است که با به دنیا آمدن فرزند برای او ایجاد می‌شود. مسائلی چون چاقی و در معرض خطر قرار گرفتن سلامتی مادر نیز بر روحیه او موثر است.
2018-09-11
ماسک پوست چرب

ماسک پوست چرب

ماسک پوست چرب انواع مختلفی دارد. شما می‌توانید این ماسک‌ها را در منزل بسازید و با هزینه کم از پوستتان مراقبت کنید. با استفاده از عسل، خاک رس، جو دوسر، گوجه فرنگی، بادام، آلوئه ورا، روغن جوجوبا، سفیده تخم مرغ و آبلیمو ۸ نوع ماسک پوست چرب متفاوت برای پوستتان تهیه و استفاده کنید.
2018-09-10
تشخیص فشار خون

تشخیص فشار خون

تشخیص فشار خون بالا به چه روشی ممکن است؟ برای تشخیص قطعی فشار خون باید چه مراحلی انجام شود؟ اگر یک یا دو بار در منزل فشار خون خود را اندازه‌گرفته‌اید و بالا بوده‌است آیا شما فشار خون دارید؟ برای تشخیص فشار خون با توجه به سن بیمار روش‌های تشخیصی و تست‌های آزمایشگاهی متفاوتی باید انجام شود. همچنین کنترل فشار خون با توجه به سن و شرایط بیمار متفاوت است
2018-09-09
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی برای خیلی از افراد عبارت عجیبی است، چون معمولا انتظار نداریم ویتامین‌ها بتوانند مضر باشند. امروزه بسیاری از مردم قرصهای مکمل ویتامین دی مصرف می‌کنند، به همین دلیل ممکن است بیش از اندازه نیاز ویتامین دی وارد بدن خود کنند و اگر طولانی مدت ادامه داشته باشد، عوارض خطرناکی دارد.
2018-09-08
آی وی اف

آی وی اف یا لقاح خارج رحمی چیست؟

آی وی اف، روشی است که معمولا آخرین قدم برای درمان ناباروری است. در این روش سلول تخمک از بدن زن خارج می‌شود و در محیط آزمایشگاه در مجاورت اسپرم قرار داده می‌شود تا لقاح صورت بگیرد. اگر لقاح انجام شود، سلول تخم تشکیل می‌شود و پس از طی کردن مراحلی از رشد جنینی در آزمایشگاه و انجام بررسی‌های لازم، به درون رحم مادر منتقل می‌شود.
2018-09-07
لاغری با استفاده از اولتراسوند، بایدها و نبایدها

لاغری با استفاده از اولتراسوند، بایدها و نبایدها

لاغری با استفاده از اولتراسوند، باید ها و نبایدهایی دارد که بهتر است قبل از اقدام به انجام این روش از آن آگاه باشید. قبل و بعد از انجام این روش باید مواردی را رعایت کنید، برای اثر گذاری بیشتر آب فراوان بنوشید. این روش بدون درد است و نیازی به بی‎‌حسی ندارد. اگر باردار نیستید، عوارضی برای شما ندارد. اگر زیر ۱۸ سال هستید این روش برای شما ممنوع است.
2018-09-06
سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یکی از شایعترین سرطان¬ها در ایران است. آیا شما علائم سرطان روده بزرگ را دارید؟ با شناخت علائم و تشخیص زودهنگام فرصت درمان را برای خود و عزیزانتان فراهم کنید. بهترین روش تشخیص سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی است. به تازگی روش کولونوسکوپی مجازی در برخی بیمارستان‌ها با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود.
2018-09-01
لاغری با استفاده از امواج اولتراسوند

لاغری با استفاده از امواج اولتراسوند، امنیت و اثرگذاری

لاغری با استفاده از امواج اولتراسوند یکی از روش‌هایی است که بسیار محبوب شده‌است. این روش برای افرادی‌ که اضافه وزن زیادی ندارند و فقط در ناحیه خاصی مانند پهلو یا شکم چربی دارند بسیار مناسب است. برای تاثیر بیشتر این روش، باید همزمان فعالیت فیزیکی مناسبی داشته باشید و رژیم غذایی سالم را رعایت کنید.
2018-08-31
انواع سوختگی

انواع سوختگی

انواع سوختگی می‌تواند جان افراد را به خطر بیندازد. آیا می‌دانید کمک‌رسانی در هر نوع سوختگی متفاوت است؟ آیا در صورتیکه اطلاعات شما کافی نباشد، ممکن است در حین نجات فرد، آسیب بیشتری به او برسانید. انواع سوختگی: سوختگی با آب گرم، بخار آب داغ، سوختگی با مواد شیمیایی، سوختگی با برق، سوختگی در اثر تماس با جسم داغ
2018-08-30
فشار بالا

فشار بالا

فشار بالا یکی از دغدغه‌های بسیاری از ماست. اگه یاد بگیرین چطوری باید فشار خونتون رو کنترل کنید، می‌تونید به راحتی از عوارض فشار خون بالا نجات پیدا کنید. در این مقاله به شما میگیم چه موقع فشار بالا دارید و این فشار چه آسیب‌هایی به بدن شما میزنه. یادتون باشه با انکار اینکه بیمار هستید نمی‌تونید بیماری‌تون رو درمان کنید و سعی کنید با پیگیری دستورات پزشک سلامتی خودتون رو حفظ کنید.
2018-08-29
زخم دیابت

زخم دیابت

زخم دیابتی یکی از عوارضی است که در بیمارانی که سالهای طولانی مبتلا به دیابت بودند دیده می‌شود. این زخم بیشتر در پا اتفاق می‌افتد و متاسفانه ممکن است منجر به قطع قسمتی از پا شود. نکته مهم این است که با رعایت نکاتی ساده درباره مراقبت از پا و کنترل قند خون که در این مقاله آموزش داده‌ایم می‌توانید از ابتلا به این زخم پیشگیری کنید.
2018-08-28
پیشگیری از سرطان روده بزرگ

پیشگیری از سرطان روده بزرگ

پیشگیری از سرطان روده بزرگ امکان‌پذیر است. با تغییر سبک زندگی خود و انجام آزمایشات غربالگری استاندارد، سلامتی روده بزرگ خود را حفظ کنید، زیرا زمان تشخیص بیماری در درمان و پیشگیری بسیار موثر است. ریسک سرطان روده بزرگ، با اصلاح تغذیه، درمان یبوست، کاهش وزن و کم مصرف کردن گوشت و مصرف نکردن سیگار و الکل کاهش پیدا می‌کند.
2018-08-27
مرطوب کننده پوست چرب

مرطوب کننده پوست چرب

مرطوب کننده پوست چرب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آیا استفاده از مرطوب کننده چربی پوستم را اافزایش نمی‌دهد؟آیا باعث بیشتر جوش زدن می‌شود؟ اگر شما پوست چربی دارید حتما این سوالات برایتان مطرح شده‌اند. در این مقاله متوجه می‌شوید که چرا استفاده از مرطوب کننده برای پوست چرب یک معجزه است.
2018-08-26
علائم سکته قلبی چیست

علائم سکته قلبی چیست؟

علائم سکته قلبی چیست؟ سکته قلبی معمولا به علت بسته شدن رگ‌های قلب در اثر رسوب چربی اتفاق می‌افتد و قبل از وقوع علائمی دارد که اگر بدانید و زودتر مراجعه کنید، می‌توانید از سکته کردن پیشگیری کنید. همچنین اگر سبک زندگیتان را با ورزش کردن و تغذیه مناسب اصلاح کنید هرگز مستعد سکته کردن نخواهید بود.
2018-08-25
اثر مصرف میوه در رژیم غذایی

اثر مصرف میوه در رژیم غذایی

میوه ها یکی از عناصر مهم و جدایی ناپذیر در رژیم غذایی انسان ها می باشند که عدم مصرف آن ها باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری می شود. در عین حال مصرف نادرست اعم از افراط و تفریط در خوردن میوه ها نیز باعث ایجاد مشکلات برای سیستم بدن انسان می شود. در این مقاله اثر مصرف میوه در رژیم غذایی بررسی شده است.
2018-08-24
درمان چربی پوست صورت

درمان چربی پوست صورت

درمان چربی پوست صورت به چه روش‌هایی امکان پذیر است؟ زیاد جوش می‌زنید؟ به دنبال درمان‌های ساده و کم هزینه هستید؟ شناخت پوست چرب و آموزش این نکات ساده، به راحتی و با کمترین هزینه از پوستتان مراقبت کنید و در صورت نیاز خودتان پوستتان را با مواد طبیعی و ماسک‌های خانگی درمان کنید. با ما همراه باشید.
2018-08-22
اچ پی وی

اچ پی وی

اچ پی وی (HPV) ویروسی که شاید خیلی از ما تفاوت اون رو با اچ آی وی ندونیم. راههای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، بیماری‌هایی که میتونه باعثش بشه، مانند سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی رو نشناسیم و سلامتی خودمون رو به خطر بندازیم. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مناسبی در مورد ویروس اچ پی وی برای شما آماده کنیم.